Preležané pneumatiky?

Hľadať

Začali ste sezónu a auto jazdí ako na kockách? Zrejme ste podcenili starostlivosť a pneumatiky sa vám preležali. Ako sa počas roka starať o pneumatiky, aby vydržali čo najdlhšie? Zašli sme na kávu do pneuservisu.

Peter Milan

„Pneumatiky sa môžu preležať ak ste ich nepolohovali a celú zimu stáli na jednom mieste,“ hovorí Peter Milan, odborník na pneumatiky, zo spoločnosti Citron Garage.

Ak niekto podcenil prípravu na zimu a zabudol na pneumatiky, tie sa mu veru nepoďakujú. Dá sa s tým niečo robiť?
„Záleží od stupňa preležania. Málo preležané pneumatiky sa pekne upravia na dlhšej trase. Vtedy nestratia na kvalite. Ak sú veľmi preležané, mohla sa poškodiť konštrukcia pneumatiky a v tom prípade treba kúpiť nové gumy.

Povedzme, že sme sa o pneumatiky starali lepšie a ony sú v plnej kondícii. Sú nejaké fígle, ktoré ich udržia svieže čo najdlhšie?
Ako každá guma, aj pneumatiky majú svoju životnosť. Sú vystavené UV žiareniu a poveternostným podmienkam a prirodzene starnú. Treba pravidelne kontrolovať tlak, dbať, aby geometria bola správne nastavená a my používame na gumy aj špeciálne prípravky. Ide o rôzne silikónové zmesi, ktoré bránia vysušovaniu a praskaniu. Takáto impregnácia sa oplatí robiť aj cez rok.

To všetko platí pre nové pneumatiky alebo aj pre vintage gumy?
Už nenájdete v ponuke pneumatiku, ktorej zmes je robená úplne presne podľa receptúry z pred 60 rokov. Vzory áno, dokonca nájdete aj klasické konštrukcie, ale technológia a tzv. tajomstvo black chilli prešli dlhú cestu. Samozrejme, každá pneumatika má inú zmes, záleží od určenia. Športové gumy majú určité iné zloženie ako vintage, ale starať sa o ne treba rovnako zodpovedne.

Text: Samuel Vanko

Inzercia