Profesionáli

Hľadať

profesionali 02

Pri príležitosti spomienky na britského herca Lewisa Collinsa sme vymenili film týždňa za kultový seriál. Profesionáli z CI5 patrili k najlepším krimi sériám 70. a 80. rokov.

 
Inzercia

 

V roku 2013, presne 27. novembra, podľahol dlhotrvajúcej rakovine herec Lewis Collins, predstaviteľ Williama Bodieho zo seriálu Profesionáli. Mal 67 rokov a v roku 1982 sa o ňom chvíľu hovorilo, že by mohol hrať agenta Bonda, Jamesa Bonda. V našich končinách bol známy hlavne ako Bodie. Z trojice predstaviteľov hlavných hrdinov tak žije už len Martin Shaw alias Doyle. Legendárny šéf CI5 major Cowley, v bežnom živote známy ako Gordon Jackson, zomrel ešte v roku 1990.

Seriál Profesionáli si našiel cestu takmer do každej tunajšej obývačky. Niektoré časti sa v Československu objavili ešte pred rokom 1989, aj keď niektoré epizódy boli z ideologických dôvodov zakázané (naša televízia nakúpila 21 epizód). Na druhej strane, naši diváci videli aj posledný diel siedmej série, ktorý bol zakázaný vo Veľkej Británii, domovine seriálu – vyslúžil si to pre propagáciu rasizmu. V hlavných úlohách sa objavili Martin Shaw (Doyle), Lewis Collins (Bodie), Gordon Jackson (major Cowley). Seriál bol natáčaný v rokoch 1977 – 1981 a tešil sa obrovskej obľube.

Réžia: Charles Crichton, Tom Clegg, Ernest Day a ďalší…
Scenár: Paul Wheeler, Christopher Wicking
Kamera: Phil Meheux, Vernon Layton
Hudba:
Laurie Johnson
Hrajú: Lewis Collins, Martin Shaw, Gordon Jackson a ďalší…

V playlistoch televízií je dodnes, no vďaka youtube je dostupný vždy keď naň budete mať chuť. Drsné automobilové naháňačky, fantastické autá (najčastejšie sa v seriáli objavovali Ford Granada, Escort RS 2000 a Capri Sport), dôveryhodné prestrelky, akcia, od ktorej neodtrhnete oči. K tomu príchuť Studenej vojny, tajné sledovačky, teroristi, sem-tam poriadna bitka, žiadni vyumelkovaní a nesmrteľní hrdinovia (okrem hlavných, pochopiteľne :), ale skutočná hlina, prach, pot a modriny. Presne túto realitu milovali diváci a tvorcovia seriálu ňou nešetrili. Natáčanie bolo rýchle a často hektické (za týždeň zvládli celú sériu) a niekedy tak pri všetkej akcii dochádzalo k skutočným nehodám. O tom by najviac mohli hovoriť autá, ktoré si odniesli množstvo jaziev.

Napriek tomu, že seriál sa stal kultom a má množstvo fanúšikov po celom svete, na prelome 70. – 80. rokov si našiel aj niekoľko kritikov, ktorí poukazovali na prehnané násilie a sem-tam aj politickú nekorektnosť.

THE PROFESSIONALS

Seriál by bol možno pokračoval, no tvorcovia sa rozhodli prestať pre narastajúce napätie medzi Collinsom a Shawom. Natočilo sa 57 dielov. Pokus o znovuzrodenie prišiel v roku 1998, no bol to pokus, trval krátko a úspech sa nekonal. Raz darmo, aura 70. rokov a napätie, ktoré prinášal aj stret východného a západného bloku boli nenahraditeľným korením, posúvajúcim (miestami nedokonalý) seriál do hviezdnych výšin.

Jedným z dôležitých partnerov seriálu bola automobilka Ford (a to je vidno, majú tam najviac áut a medzi nimi aj pár skutočných ikon tých čias). Napriek tomu sa agenti vozili aj v iných vozidlách. Do naháňačiek zasiahli Rover SD1, Rover P6, Leyland Princess, Triumph Dolomite či Triumph TR7.

Úvodná znelka

Útok na CI5 – na internete nájdete v českom znení všetky

Text: Iľja Savoj

Inzercia