Rakúsky HISTO Cup v Brne

Hľadať

Program HISTO Cupu 2015 na Slovakia ringu.

Histo Cup 2015_51

Obľúbený HISTO Cup si počas druhého májového víkendu rozložil šapito na pretekárskom okruhu v Brne. Program podujatia znel príťažlivo, a tak sme mu neodolali.

Text a foto: Samuel Vanko

Návštevu druhého pokračovania seriálu sme si nechali na nedeľu 10. mája a ako sa ukázalo, bola to chyba. Mali sme ísť v piatok alebo aspoň v sobotu. Veľa pekných áut svoje účinkovanie skončilo predčasne a majitelia tímov nemali dôvod čakať v paddocku až do nedele.

Inzercia
REKLAMA NA VOMACKU TRICKA

Podujatie bolo celkom slušne zorganizované a napriek tomu, že pre tamojších fanúšikov motoršportu išlo zjavne skôr o okrajovú záležitosť, atmosféru dotvárali dramaticky komentujúci český spíker a profesionálne znejúci rakúsky komentátor. Na tribúnach sedeli skromné hŕstky divákov a v paddocku to tiež nebolo rušivo nabité. Preteky si však pomaly nachádzajú divákov, len treba vydržať.

V rámci podujatia sa ide niekoľko pretekov. Hlavnou súťažou je Histo Cup K a STW. V štartovom poli sa dali vidieť Mustangy, Pontiac Trans AM, BMW E30, Alfa Romeo GTV, Escorty, 911, Jaguar E-Type či starý Kadett. Ďalšou zaujímavou súčasťou sú preteky Youngtimer. Tam prevládajú M3 E30, no videli sme aj Mazdu MX-3 alebo starú Corollu. Adrenalínovým zážitkom sú preteky BMW 325 Challenge, na ktorých štartujú rovnaké vozidlá E30 325i s podobnými úpravami, a tak sa neustále objavujú v horúcich súbojoch a niet núdze ani o drobné kolízie.

Obrovské súboje sa dali vidieť aj v triede historických formúl. Malé monoposty predvádzali obdivuhodné výkony, nad ktorými s veľkým odstupom trónil jazdec s monopostom F1, po legendárnom Grahamovi Hillovi. F1 priťahovala veľkú pozornosť a stále bola v obliehaní zvedavcov.

Neoddeliteľnou časťou HISTO Cupu je Classica Trophy. Podľa komentátorov jazda pravidelnosti, 25 minútová promenáda starých áut. No podľa toho, čo sme videli, aj jazdci v starčekoch to vedia poriadne rozbaliť a platí na nich motto – ako náhle si dáš prilbu, mozog zatemnený túžbou vyhrať, neustále tlačí na plyn.

Pre novinárov boli tradične sprístupnené takmer všetky priestory, no HISTO Cup má vo zvyku pustiť hlbšie aj bežných divákov. Ľudia sa potulovali pomedzi rozobraté autá alebo z tesnej blízkosti sledovali vjazd vozidiel na dráhu. Pokojná atmosféra nás na tribúny veľmi neťahala a vyvrcholenie víkendových pretekov sme preto sledovali len na pol oka a viac sa prechádzali pomedzi autá, ktoré ešte v servisnej zóne ostali a boli obkolesené zvedavcami. Našli sme tam viacero zaujímavých áut a pekných momentiek. Vydajte sa prostredníctvom fotografií na krátky exkurz do zákulisia HISTO Cupu.

Text a foto: Samuel Vanko

Inzercia