Prvá reklama na auto tu bola ešte v 19. storočí

Hľadať

Prvá reklama na auto prišla lámať naše túžby už v roku 1898. Dnes sa už v reklamách na autá nevyzná nik, každé z nich je radostné, štýlové, športové, rodinné, všetko v jednom, no prvá mala jednoduché posolstvo – ukázať prstom na automobil.

Text: Samuel Vanko Foto: archív

Píše sa rok 1898 a spoločnosť Winton Motor Carriage ohlásila výzvu: Osloboďte sa od koňa! K tomu patril doslov: ušetrite výdavky a problémy so starostlivosťou oň. Reklama bola krásne čitateľná a vtedajší „copywriter“ pretlačil pochopiteľný a jednoznačný text. Postavil ho na jednoduchom a racionálnom základe. Zoberte do rúk pero a papier a vypočítajte si, koľko vás stojí kôň a koľko vás bude stáť auto. Inzerát odpovedá za vás. Jedna míľa autom vytiahne z vášho vrecka len pol centa.

Celý inzerát síce nebol krátky a nezabezpečil automobilke večný život (na Winton Motor Carriage si dnes veru nik nespomenie), dostal sa však do análov marketingu, napriek tomu, že jeho úloha bola relatívne jednoduchá. Nájsť vtedy cestu, ako sa dostať ku klientovi nebolo ťažké. Ak ste na konci 19. storočia vyšli na ulicu v aute, tak ste sa okamžite stali centrom pozornosti. Ak ste sa premávali po uliciach na koni, tak jediný, kto si vás všimol bol splašený pes. Reklama mala len jedného nepriateľa – nedôveru v automobil. Dnes to už také jednoduché nie je. Agentúry sa musia poriadne obracať, aby vymysleli niečo, čím sa nám dokážu votrieť do snov a tiež na bankové účty.

Reklama Winton 1898

Spoločnosť, sídliaca v Cleveladne v štáte Ohio, bola jedným z pionierov automobilizmu v USA. A zároveň aj v automobilovom marketingu. Alexander Winton otvoril prevádzku iba rok pred vydaním reklamy (1897). Automobily sa vo fabrike prestali vyrábať 11. februára roku 1924. Zamestnanci však nedostali výpovede hneď. Ostala im totiž ešte práca a skladali benzínové a naftové agregáty, ktoré si našli uplatnenie napríklad v lodiach. Budúcnosť spoločnosti sa ďalej spájala s rozmáhajúcim sa gigantom General Motors. Niekoľko krát zmenila meno a tiež portfólio vyrábaných agregátov. V roku 1962 bola ako divízia GM Cleveland Diesel Engine Division zatvorená.

Winton z roku 1908

 
Inzercia

 

Inzercia