Renault 16 oslávil 58 rokov

Hľadať

Renault 16 02

Renault 16 bol predstavený na autosalóne v Ženeve v roku 1965. Ako hovorí dobová tlač, bolo to perfektné rodinné auto.

Text: Iľja Savoj, Foto: Renault

Šestnástka má elegantný dizajn, ktorý vo Francúzsku decentne zladili s funkčnými prvkami, komfortom a inováciami. Bol to celkom ambiciózny projekt, za ktorým stálo odhodlanie vtedajšieho generálneho riaditeľa automobilky Pierra Dreyfusa utiecť konkurencii. Nechcel sa obmedzovať štvormiestnymi vozidlami, chcel viac priestoru, viac sedadiel, primerané rozmery. Výsledok mal úspech a tento rok oslávil 58 rokov.

Renault 16 bol akýsi kríženec medzi sedanom a dodávkou, zmixoval na prvý pohľad nespojiteľné a otvoril si cestu k všestrannosti. Interiér je úžasne variabilný a zhltne 346 – 1 200 dm3. V R16 sa dali voziť deti alebo sa v aute vyspali dvaja dospelí – úžasný ideál. Premyslený rodinný automobil sa veru nenechal zaskočiť a čo ste od neho chceli, to ste dostali.

Aj technicky ide o zaujímavý počin. Renault stavil na predný pohon, ktorý sa v autách ešte len udomácňoval, motor je vyrobený z hliníka (tlakom), zadné okno má odmrazovanie, stierače získali aj druhú rýchlosť a vnútorné spätné zrkadlo má dve polohy (deň/noc). Renault 16 sa tak zaradil k automobilom, ktoré ukazovali, kam smeruje motorizmus a v tejto pozícii sa Francúzi cítili veľmi dobre a hlavne radi.

Už akoby z iného sveta pôsobilo centrálne zamykanie či samonavíjacie bezpečnostné pásy. Model 16 sa vyrábal v rokoch 1965 – 1980 a získal si veľa fanúšikov. Podarilo sa mu osloviť aj odbornú verejnosť, ktorá ho v roku 1966 zvolila za Auto roka.

Prečítajte si tiež
Fiat 124 Spider, Návrat po 30 rokoch

Inzercia