Rok mobility s HoppyGo

Hľadať

Rozmýšľali ste, ako využívať svoje bežné denné auto čo najefektívnejšie? Jedna z možností je jazdiť cudzím alebo pomôcť svojmu, aby slúžilo viacerým a pritom zarobiť. Takzvaný carshareing je zaujímavým riešením, ktoré funguje aj na našom trhu.

Text: Pavol Pukanec Foto: Samuel Vanko

 

Služba HoppyGo, ktorá na našom trhu nedávno oslávila prvé výročie, si pomaly nachádza stále viac priaznivcov. Tí prichádzajú na chuť zdieľanej mobilite a požičiavajú si autá, vlastnené prevažne súkromnými osobami, pričom sami často automobil nevlastnia. Je to ekologickejšie, ekonomickejšie a vo svete stále trendovejšie.

„Pred rokom pri spúšťaní HoppyGo, platformy na zdieľanie áut od ľudí pre ľudí, sme pochopili, že pre Slovákov je vlastníctvo auta dôležitým spoločenským statusom. Z prieskumov vyplynulo, že až 91 percent slovenských domácností disponuje aspoň jedným osobným vozidlom, ktoré využívajú najmä na individuálne účely. Pre Slovákov je osobná mobilita a nezávislosť veľmi dôležitá,“ hovorí Juraj Andrejka, country manažér platformy HoppyGo na Slovensku.

Cieľom HoppyGo je ukázať ľuďom, že okrem svojho vlastného auta môžu mať prístup k stovkám ďalších áut v momente, keď ich naozaj potrebujú. Vďaka HoppyGo majú „garáž“ v jednej aplikácii v smartfóne, a tak môžu mať pre rôzne životné situácie k dispozícii rôzne automobily. Napríklad dodávku na sťahovanie či minivan na dovolenku alebo luxusnejšie auto na rande. Variabilita, ktorú HoppyGo ponúka prenajímateľom áut, je atraktívnejšia a výhodnejšia než vlastníctvo jedného auta. Majiteľom áut platforma umožňuje pohodlne nechať svoje auto zarábať, ak ho nevyužívajú každý deň.

Jazdiť s HoppyGo

Rok zdieľania áut od ľudí pre ľudí ukázal, že záujem Slovákov podeliť sa o svoje vozidlo kontinuálne rastie. Na platforme sa zaregistrovalo 170 vozidiel a za rok pôsobenia si ľudia prenajali 350 áut. Variabilitu, ktorú prenajímatelia získali, ukazuje pestrá ponuka vozidiel na prenájom v rozmanitých cenových hladinách ako aj rôznorodá dĺžka prenájmu. Napríklad najdrahším autom, ktoré bolo k dispozícii na prenájom, bol Range Rover Sport za 663 eur na deň a najlacnejším zase Smart ForTwo za 15 eur na deň. Najdlhší prenájom jedného auta trval 61 dní, naopak najkratší prenájom bol na šesť hodín. Medzi najpožičiavanejšie vozidlá patria automobily mladoboleslavskej Škody. „Veľmi nás teší, že vozidlá značky ŠKODA sú najžiadanejšími modelmi zdieľaných vozidiel Slovákov prostredníctvom platformy HoppyGo. Svedčí to o ich dlhoročnej spoľahlivosti a rovnako všeobecnej obľúbenosti vozidiel mladoboleslavskej značky na Slovensku. Rovnako si ceníme aj to, že v kategórii elektromobilov bol najvyhľadávanejším zdieľaným autom ENYAQ iV, ktorý tak potvrdzuje svoju výnimočnosť,“ pripomína Jan Procházka, Vedúci predaja zo spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

„Záujem o zdieľanie áut vidíme vo všetkých vekových kategóriách. Najmladší majiteľ auta, ktorý zdieľal svoje vozidlo cez HoppyGo, mal 19 rokov, najstarší bol 53-ročný. Keď sa pozrieme na nájomníkov, najmladší, ktorý si auto prenajal, mal 18 rokov a najstarší 58 rokov. Najčastejším nájomníkom vozidiel cez našu platformu, ktorý urobil najviac prenájmov za rok, je 56-ročný pán z Bratislavy,“ vysvetľuje Juraj Andrejka. Skúsenosť s HoppyGo na Slovensku potvrdzuje, že carsharing má svojich fanúšikov naprieč generáciami.

Požičiavať s HoppyGo

Platforma HoppyGo, ktorá oslavuje prvý rok pôsobenia na slovenskom trhu, pomohla majiteľom áut získať až 33 000 eur. Najúspešnejší majiteľ auta zdieľaním svojho vozidla získal takmer 3 000 eur a najúspešnejšie auto zarobilo vyše 2 000 eur. Najpopulárnejšími autami, o ktoré mali Slováci v rámci zdieľania záujem, boli Ford C max, Škoda Octavia a Honda Civic. Najväčší záujem o carsharing je v Bratislave a blízkom okolí.

Zdieľaná mobilita je zaujímavým riešením aj pre veteránistov. Predstavuje možnosť, ako sa vyhnúť zbytočnému vlastníctvu áut, ktoré nám majú slúžiť a nemáme ich pre radosť.

Inzercia