Rozpílená Babyna

Hľadať

Praga Baby z roku 1936 nemala ľahký osud, ale šťastena jej dopriala krásny dôchodok. V rámci trápenia mozgov sme v redakcii rozbili naše archívy a kolegovi sa na stôl vykotúľala Praga Baby.

Jej osud nebol vôbec ružový a keď si odslúžila svoj hlavný životný cyklus ako osobné auto, putovala do najtvrdšej služby. Rozrezali ju a využívali ako valník. Jej sotva litrový agregát sa musel naťahovať pri zvážaní dreva, boriť sa v snehu alebo voziť kopy sena. Bola by v službe umrela a pochovala by ju burina, či kríky. Dočkala sa však zaslúženého a váženého odpočinku.
 
Inzercia

 

Najskôr bola nájdená len predná časť s podvozkom, tá ktorá slúžila ako nákladné auto. Druhá polovica však bola nezvestná a nikto si nevedel spomenúť, kam ju po odrezaní zahodili. Dlho hľadali, až kým ju neobjavili hodenú a utopenú v potoku, ktorý si cez bacuľatý zadok razil cestu smerom do doliny a pomaly, nemilosrdne ho ohlodával. Dať dokopy oba kusy bol trocha šialený nápad, ale veterán klubu v Turzovke sa to podarilo.

K zdarnej reštaurácii bolo potrebné zohnať pôvodné výkresy. Veľa dielcov bolo príliš zdevastovaných a vyžiadali si výrobu na mieru. Blato, hrdza a olej pod rukami majstrov začali miznúť a o krátke dva roky auto opustilo garáž v stopercentnom stave. Už od prvej účasti na zraze veteránov si Praga Baby nachádza veľa obdivovateľov a získala aj množstvo vzácnych ocenení.

tabula praga baby 1936Praga Baby z roku 1936 vznikla v ťažkom období medzi hospodárskou krízou a svetovou vojnou a do vienka jej bola daná rola malého lacného automobilu. Možno preto sa v nej skrýva obrovská duša. Viezť sa v Babyne je famózny zážitok, aj keď výpočet technických údajov vás možno neohúri. Disponuje však aj zaujímavými (úspornými) riešeniami. Jej pohonnému ústrojenstvu napríklad chýba diferenciál. Aby bolo auto plnohodnotne funkčné, konštruktéri výrazne zmenili rozchody kolies. Vpredu je o poznanie širší, ako na hnanej zadnej náprave, čo kompenzuje funkciu diferenciálu.

Foto: Samuel Vanko

Praga Baby_1936_001

Praga Baby_1936_003

Praga Baby_1936_004

Praga Baby_1936_005

Praga Baby_1936_007

Praga Baby_1936_008

Praga Baby_1936_006

Praga Baby_1936_009

Inzercia