Ruby’s Diner – spomienky na dovolenku

Hľadať

ruby motorest 01

Náš posledný deň v Kalifornii pršalo a pred odletom sme chceli pobyt uzavrieť pekne po americky. Typickými kaloricky bohatými pravými americkými raňajkami v retro motoreste v dizajne 40. rokov. V Ruby’s Diner v mestečku Long Beach.

Text a foto: Milan Nalim

Všimli sme si ho cestou do San Diega a na návštevu nás nalákali spomienky na americké filmy a permanentne vystavené historické vozidlá pred vchodom – Buick, Pontiac a Plymouth.

 
Inzercia

 

Aj priečelie budovy pripomína automobil – prednú masku. Prižmúrený nahnevaný pohľad vozidla s prieduchmi pre chladič a veľkým fiktívnym logom v strede. V skutočnosti sú to výkladové okná s priamymi líniami dvojposchodovej budovy a schodišťom zo sklobetónu smerujúcim na strešnú terasu.

Vošli sme dnu „lietajúcimi dverami“ s okrúhlymi námorníckymi oknami. Usadili sme sa za veľký biely stôl, do červených nafúknutých sedačiek. Mali sme pocit mäkkosti ako vo veľkých amerických koráboch ciest. Interiér zdobili dobové plagáty a oblé tvary vybavenia reštaurácie s dominantnou červenou farbou. Okolo nás neustále chodili čašníci v dobovom pracovnom oblečení s motýlikom, bielymi košeľami a veľkou ochotou. Štyridsiate roky minulého storočia začali byť príťažlivé.

Hladné žalúdky ako spotreba áut z dávnych čias sme plne uspokojili vychutnávajúc posledné raňajky v Štátoch. Výber jedál padol na omelety a prílohy.

Historický koncept reťazca reštaurácii Ruby’s Diner za zrodil pred 35 rokmi. V roku 1980 si bol jeden zo zakladateľov reštaurácie, Doug Cavanaugh, zabehať na pláži v Newport Beach v blízkosti Balboa Pier. Všimol si chátrajúcu budovu na konci móla. Hneď vedel, že jej architektúra bude ideálna na jeho koncept „Authentic Eatery“. Prvý deň prvej prevádzky priniesol obrat $ 63. Retro biznis však nabral na úspechu. Ďalší historický aspekt – sieť je pomenovaná po spolumajiteľovej matke Ruby.

Dnes má prevádzky v Kalifornii, Nevade, New Jersey, Pennsylvanii, Texase a na Hawaii. Kombinácia retro a amerického, ale dobrého, jedla, patrí k povinnej výbave vintage cestovateľa tejto oblasti.

Prečítajte si tiež
Vzrušujúce dejiny letectva.

Inzercia