Sezónu odštartoval rekord

Hľadať

Ferrari 335 S Sport Scaglietti 1957

Rétromobile v Paríži pravidelne otvára výstavnú i aukčnú sezónu. Minulý rok predali Delonove Ferrari, tento rok odštartovali aukčným rekordom.

Inzercia

Parížska šou nepatrí k tým najväčším, no je obľúbená najmä pre svoje prvenstvá. Je to prvá výstava v sezóne a koná sa na nej prvá aukcia roka. A na aukcii sa zvykne objaviť vždy niečo zaujímavé. Minulý rok to bola záhadne nájdená zbierka áut v pôvodnom stave. Nájsť v súčasnosti niečo podobné sa rovná zázraku. Vo Francúzsku sa jeden stal a medzi objavenými vozidlami bolo aj Ferrari Alaina Delona (viac o Delonovom Ferrari si prečítate tu). Tento rok však mala aukcia viacero kuriozít. Jedna aukčná sieň napríklad predala viac ako 80 percent vozidiel, zatiaľ čo druhá sa ledva dotiahla na 60 percent. No najväčšou čerešničkou a mediálnou hviezdou sa stalo Ferrari, ktoré rozdrvilo aukčný rekord.

Retromobile 2016 83

Ferrari 335 S Sport Scaglietti z roku 1957, za ktorého volantom bol aj sám legendárny Stirling Moss počas Kubánskej veľkej ceny v roku 1958, stálo na výstave vysvietené na pódiu, nad všetkými ostatnými exponátmi. Britská tlač ešte pred začiatkom Rétromobile predpovedalo, že 335 S dosiahne rekord. Očakávalo sa, že vydražená suma by mohla atakovať hranicu 30 miliónov eur. No aj tento optimistický odhad sa mýlil. Na aukcii sa 5. februára, uprostred výstavy Rétromobile Paris, Ferrari predalo za neskutočných 32 miliónov eur. Ferrari 335 S Sport Scaglietti je legenda a ako povedali počas aukcie, je to kráľovná rýchlosti a elixír výnimočnosti zložený z krásy, raritnosti, pretekárskych úspechov, histórie, autenticity a pôvodu.

Obrovskú galériu z Rétromobile Paris 2016 nájdete na strane 2. Kliknite a prejdite na pokračovanie článku.

Text: Samuel Vanko
Foto: Samuel Vanko

Inzercia