Šofér slečny Daisy

Hľadať

driving-miss-daisy-4

Film týždňa vás tento raz zavedie do polovice 20. storočia. V USA sa riešia rasové nezhody, ktoré prenikajú celou spoločnosťou, od politiky až do ulíc. Ako asi zareaguje bohatá Židovka na čierneho vodiča?

Réžia: Bruce Beresford
Scenár: Alfred Uhry
Kamera: Peter James
Hudba: Hans Zimmer
Hrajú: Morgan Freeman, Jessica Tandy, Dan Aykroyd, Patti LuPone, Esther Rolle, Ray McKinnon, Robert Guillaume, Martin Luther King

Film je z roku 1989.

 
Inzercia

 

Tvrdohlavá Daisy vždy šoférovala auto sama, keď však zostarne, vek ju spoza volantu vyženie. Do rodiny tak príde Hoke (Morgan Freeman), šofér čiernej pleti. Už od začiatku je jasné, že to s bohatou slečnou nebude mať ľahké, Daisy je tvrdý oriešok a ustáť rolu jej vodiča sa stane Hokovou životnou úlohou. Nádherná klasika o medziľudských vzťahoch, okorenená o nevtieravý humor bez pochýb patrí do kvalitnej filmotéky. Film sa dotýka viacerých spoločenských problémov tých čias. Ukáže na antisemitizmus na juhu Ameriky, na rasové problémy i na izolovanosť niektorých spoločenských vrstiev.

Film bol natočený v roku 1989 a získal viacero cien a nominácií na Academy Awards a Golden Globe. Hoke a Daisy spolu prežili 25 rokov a vozili sa na Hudson Commodore (1949), Cadillac Fleetwood Sixty Special (1955-56), Cadillac Calais Sedan (1965) a Cadillac Sedan (1970).

Pozrite si tiež
Belmonda ako nekonvenčného policajta

Ukážka

Celý film (upozornenie: film nie je v najlepšej kvalite, kvalitná projekcia je spoplatnená)

Text: Iľja Savoj
miss daisy_inside

Inzercia