Spomienka na Colina

Hľadať

Colin a Esprit

Fanúšikovia ikonického britského športového auta Lotus si rok čo rok, už od 1982, vždy 16. decembra spomenú na svojho guru, konštruktéra, ktorý dal tomuto sveta jedno z najúžasnejších áut, Colina Chapmana, ktorého zdolal až srdcový infarkt.

Pokračovanie článku pod inzerciou

jeep_owncollection

Anthony Colin Bruce Chapman sa narodil 19. mája roku 1928, študoval na University College London, no ešte v roku 1948 odišiel bez titulu. Inžiniera si dorobil o rok neskôr, medzi tým si však stihol urobiť krátku zastávku v službách Royal Air Force. Titul dostal v roku 1949 a zamestnal sa v spoločnosti British Aluminium, kde pracoval na vývoji materiálov na stavanie budov.

Dlho tam však nechcel ostať a v roku 1952 založil spoločnosť na výrobu športových vozidiel Lotus Cars. Firmu rozbiehal vo svojom voľnom čase a nakoniec sa mu podarilo vybudovať skvelý projekt, ktorý sa dostal aj na dráhy F1. Pod jeho vedením tím Lotus vyhral sedem Pohárov konštruktérov, šesť titulov pre najlepšieho jazdca F1 a tiež titul na Indianopolis. Dokázal to v rokoch 1962 až 1978. Svet si na Colina pamätá aj pre jeho nesmrteľné automobilový výtvory, ktoré sa dostali na civilné cesty a dodnes patria k legendám automobilizmu.

Colin Chapman zomrel v roku 16. decembra v roku 1982 vo svojich 54 rokoch na srdcový infarkt.

Prečítajte si tiež
Festival plný Lotusov

Text: Emanuel Thurzo a Jacobo Almohada
Foto: Lotus

Inzercia