Strechu dole, emixa bude stáť balík

Hľadať

Mazda MX-5 1989

Zatiaľ čo sa na trh chystá štvrtá generácia Mazdy MX-5, znalci predpovedajú „mrkačke“ skvelú budúcnosť.

Text: Emanuel Thurzo

Mazda MX-5 bola postavená na obraz klasických britských roadsterov a jej konštruktéri nedokázali a azda sa ani nesnažili zakamuflovať auto, v ktorom našli inšpiráciu. Generácia NA sa totiž nápadne ponášala práve na britský Lotus Elan, ktorý stál ako model. Mali však odvahu ísť do projektu v segmente, nad ktorým neviseli tmavé mračná skazy, ale udieral do neho blesk, nech už zmizne z povrchu zemského. Japonci sa vzopreli trendom a stvorili legendu, ktorá už 25 rokov predstavuje rebéliu v porfóliu Mazdy a trhá vlastné predajné rekordy. No dobre, nie v  hlavnom prúde, ale v tom vedľajšom, kam patria tí, ktorým neprekáža trocha viac lásky k motorizmu.

 
Inzercia

 

Prvá generácia už dávno spadla do náručia youngtimerov a získava si čím ďalej väčšiu popularitu. Na druhej strane, na trhu je stále menej tunermi nepoškvrnených verzií, a tak sa treba čo najskôr poobzerať, či sa náhodou jedna „emixpäťka“ niekde nepotuluje, aby ste ju šupli do špajze, kým príde jej čas. Znalci autu totiž predpovedajú celkom slušný potenciál rastu hodnoty. Už sa niekoľkokrát stalo, že z favorita sa stal porazený a z posledného skokan roka. Dočítali sme sa, že cenový strop vozidla je stále v nedohľadne a môže ísť do viacnásobkov súčasnej hodnoty. Pri počte vyrobených kusoch a exkluzivite, akú so sebou nosí, nemôžete čakať cenu superšportu alebo exota, ale…

Kto aspoň trocha pozná MX-5 a radosti, ktoré prináša jazda s ľahkým, výborne vyváženým roadsterom so zadným náhonom, ten by nemusel prerobiť, aj keby sa cena zmrazila. Pokojne sa môže stať, že kusov, ktoré by stáli za hriech bude ako šafranu, ale zábavy s nimi bude vždy dosť.

Inzercia