Svet podľa Bianchi

Hľadať

Meno Bianchi jednoznačne patrí medzi najdôležitejšie pojmy vo svete cyklistiky. Napriek tomu, že sa objavilo aj na kapotách automobilov, najviac slávy získalo na rámoch bicyklov.

Text: Samuel Vanko Foto: archív

Edoardo Bianchi sa narodil v Miláne v roku 1865. Taliansko bolo krátko po zjednotení, a to bolo pre tamojšiu spoločnosť i ekonomiku mimoriadne dôležité obdobie. Edoardo vyrástol v detskom domove priamo v centre mesta. Vďaka dobrej opatere získal výborné vzdelanie a pričuchol k strojárstvu. Ešte ako násťročný sa stal učňom a začal zarábať svoje prvé peniaze. Tie však neutrácal na svoje vrtochy, ale daroval ich inštitúcii, ktorá ho vychovala a dala mu do života výborné podmienky na rozlet.

Podnikavý mladík
Nemal ani 20 rokov a otvoril si vlastnú dielňu. Do boja so životom vyrazil sám a dvere do vlastnej firmy otvoril v roku 1885. Mal jednoduché motto: s najlepšími možnými komponentami ponúkať najlepší možný produkt. To sa mu darilo napĺňať a značka, ktorá prežila dodnes, sa snaží tohto hesla stále držať.

Edoardo nebol len obyčajný výrobca bicyklov, akých bolo v tých časoch v Európe pomerne dosť. On sa nad svojou prácou zamýšľal a chcel výsledok zdokonaliť, aby sa mohol konkurencii nielen pozrieť do očí, ale hrdo ju predbehnúť. V tých časoch sa na bicykloch používali rôzne veľké kolesá. Bol to síce len experiment, no keď Edoardo raz okolo takého exemplára prešiel, zastavil sa a dumal: funguje ten dizajn, nedá sa to lepšie?

Šťastie i tvrdá práca
Keď sa zrazu na trhu objavili pneumatiky, dalo to Bianchiho firme krídla. Bicykle boli čoraz populárnejšie a hýbali spoločnosťou. Až sa ozval sám kráľovský dvor, aby Edoardo naučil bicyklovať aj kráľovnú Margaritu. Edoardo sa tejto úlohy zhostil najlepšie, ako mohol, no najskôr vyrobil špeciálny bicykel doplnený o diamantovú krytku reťaze. Kráľovná Margarita bola ohromená a okamžite sa stala veľkou fanúšičkou cyklistiky Povedala si, že na dve kolesá postaví celý kráľovský dvor. A začala túto svoju víziu rovno u Bianchiho – vymenovala ho za hlavného dodávateľa bicyklov pre vybraných hodnostárov.

Cyklistika v Taliansku tak mala o úspech postarané. Bianchi však vedel, že ak chce v tomto rozvíjajúcom sa segmente dopravy naozaj dlhodobo uspieť, bude musieť svoje bicykle poslať na preteky, aby si jeho výrobky zmerali sily s konkurenciou. Na druhej strane, bol to najlepší spôsob, ako otestovať svoje bicykle. Na celom svete začali postupne vznikať rôzne cyklistické podujatia. Pretekalo sa takmer všade. Stačilo si len vybrať. Bianchi nemusel na úspech dlho čakať. Prvé víťazstvo si zaknihoval v roku 1899. Na jeho bicykli súťažil Giovanni Tomaselli a triumf nad hlavu zdvihol na Grand Prix de la Ville de Paris. Fantastický výsledok katapultoval značku Bianchi k lídrom medzi výrobcami bicyklov.

História však neraz ukázala, že skvelé výsledky v pretekoch nie sú to jediné, čo pomáha k úspechu. Za všetkým je tvrdá práca, inovatívne myšlienky, odvaha a odhodlanie. Bianchi nespal na vavrínoch. Neustále svoje výrobky zlepšoval a mohol sa hrdiť vynikajúcim dielenským spracovaním. Navyše dbal na to, aby bicykle nesúce Edoardove meno boli poskladané z talianskych komponentov, čo malo pri pretekoch ohromný význam. Cenili si to pretekári i cyklistickí fanúšikovia.

Stále s nami
Dnes je Bianchi najstarším výrobcom bicyklov, ktorý nikdy neprerušil svoju výrobu, a jeho produkcia pokračuje do súčasnosti. Má viac ako 130 rokov a vďaka výrobnej kvalite si aj historické kúsky zachovávajú výborné vlastnosti a predstavujú nadčasovú klasiku. Vidno, že Edoardo a potom i jeho nasledovníci dbali na detaily a prvotriedne materiály. To sú atribúty a vlastnosti, ktoré si značka zachováva dodnes – aj v časoch turbulentných pre vývoj bicyklov, a hoci sa už aj do rámov „jednej stopy“ vkráda elektrina, Bianchi si zachováva štýl, jedinečnosť a kvalitu.

Modrá alebo zelená?
Najtypickejšou farbou bicyklov Bianchi je zelená. Alebo modrá? Je to každopádne ikonická celeste, ktorá veľakrát zarezonovala, získala viacero prezývok a prirovnaní a pod rôznymi uhlami pôsobí inak. Hovorí sa, že keď sa dvaja ľudia na ňu pozerajú v tom istom čase pri tých istých svetelných podmienkach, môžu ju vidieť rozdielne. Príďte sa presvedčiť.

IMPORTÉR bicyklov Bianchi
PRO CYCLING, www.bianchi.sk
Medveďovej 1/A 851 01, Bratislava – Petržalka

Inzercia