The Greatest – Muhammad Ali

Hľadať

Muhammad Ali

Bol a zrejme navždy ostane jedným z najvýznamnejších športovcov sveta. Vo svojom športe ukázal svetu svoj talent a úžasnú techniku, zmenil ho. No to isté urobil aj pre svet. Boxer a bojovník proti rasizmu Cassius Clay, známy ako Muhammad Ali, zomrel. Existuje o ňom viacero filmov.

Text: Iľja Savoj

Na začiatku jeho príbehu bol ukradnutý bicykel. Keď ho mladému 12 ročnému Cassiusovi zobrali, rozhodol sa, že sa bude brániť, a tak začal boxovať. Na strednej škole vyhral rovných 100 boxerských zápasov a pomaly z neho rástol veľký šampión. Bol výnimočný boxer, ktorý svojich súperov utancoval, unavil a potom knokautoval. Už jeho prvý zápas o titul vyvolal veľký ohlas. Cassius sa postavil proti mocnému a obávanému Listonovi a zasypal ho množstvom svalnatých pokrikov- Clay sám seba častoval za šampióna, za kráľa sveta. Znervóznil tým svojho súpera i ostatných naokolo. Bolo to prvý raz, čo sa niekto takýmto spôsobom povzbudzoval k čo najlepším výkonom.

 
Inzercia

 

Cassius Clay rástol a rástol, svoje boxerské umenie predvádzal vždy keď stál medzi povrazmi. Vyboxoval si, ale i prehral viacero nezabudnuteľných zápasov, ktoré vošli do kroniky boxu. Napriek tomu, že jeho meno bolo slávne, vzdal sa ho. Prestúpil na moslimskú vieru a prijal meno Muhammad Ali. Cassiusovi rodičia boli otroci a on tvrdo bojoval najmä za rasovú rovnosť. V tejto časti svojho života dokázal byť rovnako dobrý ako húževnatý ako počas športovej kariére. Dokazuje to ocenenie, ktoré dostal vo svojej domovine USA – športovec storočia. Bol štyri razy ženatý, narodilo sa mu 9 detí. Svoju aktívnu kariéru zavesil na klinec v roku 1981. V rovnakom období mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.

Muhammad Ali bol veľký a nezabudnuteľný športovec, ktorého dôležitosť a vplyv presiahli boxerské povrazy. Zomrel vo veku 74 rokov, 3. júna 2016.

Muhammad Ali vo filme
O Cassiusovi bolo natočených viacero filmov. Často majú dokumentárny charakter. Prvý vznikol ešte v roku 1969 a mal názov, ak inak, The Greatest.

Ukážka

Inzercia