The Italian job

Hľadať

lupez po taliansky

Film týždňa. Sú malé, obratné, rýchle, nepolapiteľné a kultové. Mini. Svoju veľkú filmovú rolu si zahrali v roku 1969 vo filme The Italian job či Lúpež po taliansky.

Opäť sme v Taliansku. Píše sa rok 1969 a za kamerou stojí britský režisér Peter Collinson, ktorého si dnešný svet spája hlavne s filmom Lúpež po taliansky. Ten trocha zatienil jeho ostatnú tvorbu. Pred kamerou sú Michael Caine (Batman, Temný rytier, Austin Powers), Noel Coward (herec, režisér, skladateľ, spevák (Mad dogs & Englishmen) … v 2006 po ňom pomenovali londýnske divadlo), komediálny herec Benny Hill (Chitty Chitty Bang Bang), futbalista, filmová hviezda a veľký fešák Raf Vallone (Krstný otec III), Tony Beckley (Pomsta Ružového pantera), Rossano Brazzi (Three coins in the Fountain) a Maggie Blye (debutovala v roku 1965 v pôvodnom seriáli Perry Mason).

Popri živých hercoch sú v hlavnej úlohe anglické Mini. Ako inak, hravé a divoké, ktoré svojou obratnosťou napomáhajú zlodejom dostať sa z miesta činu vo veľkom štýle. Akčná komédia je rýchla a namočená do suchého anglického humoru. Vraj remake z roku 2003 je lepší ako originál. Ja si to síce nemyslím, ale najlepšie bude, ak si pozriete oba, aby ste si ich mohli porovnať. Na tom z roku 1969 každému chutí niečo iné. Naháňačka po Turíne je hlavne o autách a herecké výkony idú bokom, takže autičkárov bude baviť a otvorený záver je pre fajnšmekrov. Vie diváka popliesť alebo dá filmu trocha iný rozmer. Podľa mňa je to však štýlová komédia a vždy si ju rád pozriem.

Text: Emanuel Thurzo

Inzercia