The King of Cool – Steve McQueen

Hľadať

Steve_Mcqueen_tit

Chladný a stoický chlapík dodnes reprezentuje mužnosť, akú nám filmári radi ukazujú v tých „najchlapskejších“ filmoch. Westernový hrdina, pretekár, mlčiaci dobrodruh. Hral vo viac ako 30 hraných i dokumentárnych filmoch. Terence Stephen McQueen.

Text: Iľja Savoj Foto: TH

Steve to nemal zo začiatku svojho života celkom jednoduché. Narodil sa 24. marca 1930 a čoskoro na vlastnej koži okúsil, že svet vie byť nemilosrdný. Opustený najskôr otcom a neskôr i matkou sa dostal na farmu k svojmu strýkovi. K matke sa vrátil až ako 12 ročný a namiesto hľadania si cesty k rodičovskej láske, pridal sa ku gangu. „Za odmenu“ ho matka poslala do školy pre neposlušných chlapcov , odkiaľ sa pokúšal utiecť toľkokrát, až nakoniec trocha skrotol. Zlý chlapec mu však ostal v očiach a aj preto si neskôr vo svojej životnej roli herca našiel vlastnú úspešnú cestu.

 
Inzercia

 

Herectvom sa vážne začal zaoberať v roku 1952, dva roky po návrate z Námornej pechoty, kde strávil celé tri roky. Prihlásil sa na herecké štúdia a začal vystupovať. Najskôr v menších divadlách a čoskoro debutoval aj na filmovom plátne. V roku 1956 si zahral v snímke Somebody Up There Likes Me – Niekto tam hore ma má rád. Zahral si malú rolu Fidela a o štyri roky už stál pred kamerou v legendárnom filme Sedem statočných, ktorý zo Steva spravil hviezdu.

Zaskvel sa vo viacerých snímkach. Za The sand Pebbles bol nominovaný na Oskara v kategórii Najlepší herec. Do dejín vošla aj nekonečná naháňačka vo filme Bullitov prípad, ktorá inšpirovala aj automobilku Ford – nazvala jednu verziu Mustangu podľa policajta Bullita (Steva McQueena).


Vo svete hraných filmov mu svet ležal pri nohách, milovali ho ženy, obdivovali muži. Veď väčšinu automobilových naháňačiek a kaskadérskych kúskov absolvoval sám. Svoje však povedal aj v dokumentárnej tvorbe. Spomedzi tých autíčkarskych a motorkárskych jednoznačne najviac svieti Le Mans, ktoré je povinnou filmografiou milovníkov automobilových pretekov. On sám mal k rýchlemu volantu veľmi blízko a na pretekárskych tratiach nebýval len ako herec, ale aj ako aktívny pretekár.

Zas svoj herecký prejav, ktorým stvárnil akčných zlých chlapcov, pištoľníkov a najmä tichých hrdinov, ktorí veľa toho vo filmoch nenarozprávali si vyslúžil prezývku The King of Cool – a tá mu právom patrí aj po jeho smrti. Ako 50 ročného ho v roku 1980 zlomil nádor na pľúcach.

Pekelný anjeli, najznámejší motorkársky klub na svete a Jack Nicholson

Steve McQueen je inšpiráciou, ktorá prenikla aj do sveta dnešného motorizmu. Je vďačným motívom oblečenia, jeho meno sa spája s motorkárskou značkou Triumph, Porsche ho má ako modlu, jeho tvár vidno na parfumoch a jeho filmy sú veľkou, lákavou klasikou, ktorá neomrzí.

Inzercia