Tour de Camaro

Hľadať

1969 Chevrolet Camaro Sport Coupe

Chevrolet Camaro má na krku 50 rokov a určite má čo oslavovať. Vydajte sa s nami na malú exkurziu po jeho slávnych míľnikoch.

Text: Iľja Savoj Foto a video: GM

 
Inzercia

 

Camaro sa dostalo do výroby v roku 1966 a stalo sa ikonou, podobne, ako Ford Mustang, zakladateľ triedy kultu Muscle Car (či Pony Car). Práve kvôli Mustangu Camaro vzniklo a malo byť jeho úhlavným nepriateľom. Prvá generácia sa na Mustang aj výrazne podobala. Camaro bolo dostupné ako štvormiestne kupé alebo kabriolet a zákazníci si mohli vybrať z celkom slušnej ponuky agregátov, samozrejme, nechýbali ani smädné osemvalce. Ponuka začínala s dvoma šesťvalcami (3,8 a 4,1 l) a V8 bolo až 6 (5,4 – 6,5 l). Camaro nemalo k dispozícii žiadnu prevratnú technológiu. K dispozícii bola trojstupňová, potom štvorstupňová a samozrejme, automatická prevodovka. Objavili sa aj ostré verzie SS so zosilnenou prednou nápravu, no bolo ich veľmi málo.

Inzercia
REKLAMA NA VOMACKU TRICKA

Od druhej generácie získalo Camaro svoj vlastný štýl a čo je veľmi dôležité, práve druhá generácia bola prvé vozidlo hrdinu filmu Transformers. Nehovorte, že neveríte, že majú dušu :). Druhá generácia podrástla (na konci výroby to bolo dokonca najväčšie Camaro v histórii). Z ponuky postupne vypadávali big-blocky a pri ostatných V8 bol znižovaný výkon, mohla za to ropná kríza. Podľa niektorých ide o najkrajšie Camaro vôbec.

Tretia generácia priniesla veľkú dizajnovú zmenu a ďalší tlak zelených na nižšiu spotrebu. Keďže big-blocky zožrala ropná kríza už druhej generácii, tretia si zaslúžila už len 2,5 litrový štvorvalec, 2,8 litrový šesťvalec a dva osemvalce. Päťlitrová V8 mala výkon 142 kW a žrala skoro 20 l/100 km.

Štvrtá generácia zabila Camaro úplne a zdalo sa, že prišiel koniec veľkého príbehu. V ponuke sa stále držali aj V6 a V8 motory, s autom to išlo dole vodou. Kto však bol trpezlivý a veril, tak sa dočkal a v roku 2009 predstavil Chevrolet retro koncept, piatu generáciu. A všetko sa vrátilo späť na začiatok. Dnes môžeme smelo povedať, že Camaro stále žije.

Prvá generácia (1967 – 1970)

1967 Chevrolet Camaro RS SS Convertible

Prvá reklama na Camaro z roku 1967

Druhá generácia (1970 – 1981)

Tretia generácia (1982 – 1993)

Štvrtá generácia (1993 – 2002)

Piata generácia (2009 -)

2012 Chevrolet Camaro ZL1

Pozrite si krátke video z predstavenia modelu Camaro 2016, kde Chevrolet vystavil viacero svojich legendárnych modelov.

Inzercia