Túlanice za surfermi

Hľadať

hossegor-tit

Tonči je týpek. Jazdí na starých busoch z dielne VW a nikam sa neponáhľa. Jeho výlety majú preto čas. Nedávno sa vybral do francúzskeho Hossegoru vyváľať sa v zážitkoch, pozrieť kamošov a navoňať svoj stredoeurópsky akcent poriadnou dávkou surferčiny. Na výlet si mohol vybrať moderné auto, charizmatický busík VW T1 alebo odvážnu T3 a práve hranatá, kultová tretia generácia nesmrteľného Volkswagenu si vytiahla najkratšiu zápalku.

Text: Samuel Vanko, Anton Špalek Foto: Anton Špalek

Vyberáme z Tončiho zápiskov:
„Z mojich pôvodných plánov, spraviť si na konci leta pozvoľnú pojazdnú párty smerom k Atlantiku s troma „busími“ posádkami, teda viac než desiatimi ľuďmi, sa napokon stala sólo cesta priamo do Hossegoru.

Mojim plánom bolo ísť pozrieť kamaráta, ktorý tam robí v tamojšom bare nad centrálnou plážou, učiť sa surfovať a zažiť znova atmosféru Hossegoru, ktorá je celkom silná aj mesiac po sezóne. Súčasťou miestnej kultúry je veľký počet obytných áut a hlavne veľa VW busov prvej aj druhej generácie, ktorých výskyt tam na pobreží nie je nijak výnimočným zjavom.

K Hossegoru neodmysliteľne patria húfy mladých ľudí a surfovania chtivých jedincov, no patria k nemu aj húfy starých francúzskych áut či amerík premávajúcich sa dennodenne po okolí v bežnej doprave.

Väčšinu áut som postretal na uliciach a šťastnou náhodou. Natrafil som aj na jeden zraz, ktorý organizoval „Combi Cruiser Club“, miestny autoklub zameraný na staré VW busy.

No a zvyšok príbehu si už musíte poskladať z fotografií. Užite si ich a možno sa nechajte inšpirovať na cestu do tohto nádherného kraja, ktorý okrem vintage carspottingu ponúka aj mnoho iných krás


Kde je Hossegor?

Maličká obec s rozlohou len 15 km2 leží na juhozápade Francúzska. Nepatrí k prvoplánovým dovolenkovým destináciám, o to viac vie potešiť, ak ste priaznivcom surferskej kultúry. Z Bratislavy (s využitím spoplatnených ciest) si, v závislosti od zvolenej trasy, odkrútite volantom zhruba 2 000 kilometrov.

[flagallery gid=54 skin=optima_jn]

Článok vznikol s dovolením portálu www.busdriver.sk

Inzercia