Talianske údolie superšportov

Hľadať

Muzeum Ferrari_otvaraci

Kam pôjdete na dovolenku už možno viete, ale predsa. Radi by sme vám trocha rozvírili predstavivosť. Lukáš nám poslal pár fotografií z nezabudnuteľného výletu. Čo takto sa inšpirovať?

Text: Samuel Vanko Foto: Lukaš Vlasák

Náš čitateľ Lukáš to poňal trocha svojsky a namiesto krásneho dievčaťa si na cestu zobral so sebou tatka a suseda. Ale ako sám píše, „lepšie sused a tatko, než stále počúvať, koľko tu ešte budeme, musíme ísť aj tam?“ Klobúk dole, preventívne myslenie ruže, teda pokoj prináša.

Hlavným cieľom trojice totiž bolo talianske Údolie superšportov, rodisko legiend s najzvučnejšími menami. Keď sa rozhodnete ísť do oblasti, kde na jednej hromade sídlia Ferrari, Maserati, Pagani a Lamborghini, zrejme nám dáte za pravdu, že na návštevy iných atrakcií vám neostane čas. „To miesto je perfektné. Po uliciach chodí toľko superšportov, akoby ste sa nachádzali na nejakom špecializovanom zraze,“ pokračoval v spomienkach Lukáš.

Už prvá zastávka priniesla najemotívnejší zážitok. Chlapci si vopred rezervovali termín u Horácia Pagani a prišli sa mu pozrieť do fabriky v meste San Cesario Sul Panaro, ktoré je medzi Modenou a Bolognou. Do fabriky Pagani sa dá ísť pozrieť od pondelka do piatku a cena za osobu je 25 €. Prehliadka trvá približne 45 minút, no bez rezervácie vás tam nepustia. „Bol to silný zážitok. Videli sme modely, ktoré existujú len v jednom jedinom exemplári na svete. Samozrejme, fotenie bolo zakázané, ale stálo to za to. Ani sme si nevšimli odkiaľ, no zrazu k nám pribehol sám Pagani a pustil sa s nami do reči. Spravili sme si s ním pár fotografií a zobral nás k autu, ktoré nechal naštartovať,“ napísal nám svoje dojmy od malosériového výrobcu ešte stále užasnutý Lukáš. Od Horácia si to namieril rovno do múzea Lamborghini. Aj tam sa dá ísť len v pracovné dni. Za dospelého zvedavca si účtujú 13 €. V Lamborghini vás pustia do dvoch budov. V prvej je kaviareň s predajňou rôznych značkových a spomienkových predmetov či oblečenia, v druhej koncepty a štúdie.

Múzeum Lamborghini

Tip na dovolenku - lamborghini muzem_10

„Ferrari je síce ikona, no v našom časovom harmonograme mu patrila až tretia priečka,“ píše Lukáš a dodáva, že v čase, keď maranellské múzeum navštívili, práve prebiehala tematická výstava, zaoberajúca sa pôsobením značky na severoamerickom trhu. „Bolo to komorné miesto a rád sa tam niekedy vrátim.“ Vstupné do vás bude stáť 15 €.

Aj na štvrtom mieste bolo Ferrari, no tento raz nie ako automobilka. Na Lukáša čakal rodný dom maestra Enza Ferrari. Budovu v Modene kedysi dávno predal, aby mohol peniaze investovať do pretekania, a tak splniť sľub, ktorý dal ako desaťročný svojmu otcovi. Dnes je v ňom múzeum, kde sú zaparkované nádherné autá so vzpínajúcim sa čiernym koníkom, ale aj iné modely, ktoré Enzo vlastnil či šoféroval. Prevádzkovateľom múzea sa podarilo dať dokopy aj Enzovu pracovňu, ktorá je vďaka tomu sprístupnená verejnosti. Počas prehliadky si vypočujete prednášku o fascinujúcom živote tvrdohlavého pretekára, manažéra a konštruktéra. Aby vás pustili do Enzovho domu musíte si pripraviť ďalších 15 €.

Múzeum Ferrari a rodný dom Enza Ferrari

Neďaleko Enzovho rodného domu je Maserati. Ak však chcete zažiť túto značku trocha menej konvenčne a pekne po Taliansky, traja cestovatelia odporúčajú navštíviť súkromnú zbierku Umberta Panini. Podnikateľ, ktorý zbohatol na výrobe nálepiek si založil biofarmu a tam otvoril aj voľne prístupné múzeum. „Bolo to neuveriteľné, vošli do objektu, kam nás nasmerovali tabule. Nebol tam žiadny strážnik, ani vrátnik, dokonca ani pokladňa. Na tráve bolo zaparkovaných niekoľko pracovných strojov a Maserati 3200 GT zarastené trávou. Vošli sme do hangáru, kde boli vystavené top modely Maserati jeden vedľa druhého, natlačené a bez dozoru. Keby som mal v sebe toľko drzosti, aj by som si do nich sadol, no nedovolila mi to slušnosť,“ spomína na netradičnú návštevu Lukáš. U Umberta Panini sa vstupné neplatí.

Na návšteve u Umberta Panini

Cestou domov sa zastavil ešte v Turíne, aby svoju Tour de múzeum zakončil prehliadkou lodí, áut a rôznej techniky v Museo Nazionale dell’Automobile. Za štyri dni prešiel 3 000 kilometrov a dospel k rozhodnutiu, že o rok si urobí výlet opäť. Vraj už má aj itinerár a v ňom nové miesta.

Kam pôjdete vy? Čo takto ozvláštniť svoju dovolenku pri mori aj o návštevu Údolia superšportov?

 
Inzercia

 

FacebookNenechaj si to len pre seba

Inzercia