Unikátny Panther Six

Hľadať

Panther Six 1976

Boli vyrobené iba dva kusy. Jeden čisto čierny a jeden čiernobiely.

Text a foto: Samuel Vanko

Extravagantný kabriolet sa nedá nevšimnúť. Pohybuje sa trocha ťarbavo a keď natočí predné kolesá, budete sa možno až usmievať alebo si spomeniete na veľké nákladné autá, ktoré to dokážu tiež. Albert Fellner na súťaži elegancie pri talianskom jazere Como veru budil pozornosť všade kam sa pohol. Najskôr prilákalo všetky oči to čierno-biele čudo a potom zvuk motora, ktorý chvíľami išiel dobre, vtedy znel fascinujúco, no viac sa trápil, chrchlal, pokašliaval, nešiel vypnúť a často dymil aj vtedy, keď už nemal prečo. A keď sa vodič snažil motor vypnúť, triasol sa akoby bojoval proti rozkazu a potom vypľúval oblaky dymu.

Agregát šesťkolesového Angličana Cadillac V8 má obrovský objem 8,2 litra, pochádza z modelu Cadillac Eldorado a využíva trojstupňovú automatickú prevodovku. Jeho výkon je úctyhodných 441 kW (600 k). Keď motor ide bez chorobných príznakov, znie ako prichádzajúca pohroma, hromy za veľkým kopcom. Celým autom trocha trasie a zrejme sa najlepšie cíti v plnom tempe, než pri pomalom prechádzaní sa po parkovisku.

tabulka panther sixInteriér nie je ohurujúcim miestom. Budíky, ukryté v hranatej kaplnke, nekorešpondujú s ostatkom auta. Máte pocit, že pochádzajú z lode a nie futuristického podivína. Drevená výplň túto schizofréniu len podčiarkuje a nepomôže jej ani drevená hrana na hornej časti dverí. Tučné sedadlá a priemerné dielenské spracovanie tiež nepôsobia dôveryhodne.

Aj exteriér si zaslúži nemalú pozornosť. Zadnú megaobrovskú kapotu zdvíhajú elektromotory a robia to pomaly, teatrálne odkrývajú americké svaly aby sa všetci naokolo mohli pokochať. Auto je nezvyčajne široké. Má niečo málo cez dva metre a spokojne tak môže konkurovať Hummeru.

Panther Six je zjav. Jeho tvorca, Bob Jankel z Panther Westwinds, sa šiestimi kolesami inšpiroval v F1. Tam sa s takouto konfiguráciou objavil Tyrrell P34. Zadné hnané kolesá majú rozmer 265/50 R16, predná štvorica kolies je natáčaná a obúva na mieru vyrobené pneumatiky Pirelli 205/40 R13, ktoré zvládnu rýchlosť 320 km/h. Predné lichobežníkové zavesenie kolies pochádza z vozidla Vauxhall Firenza a zadná náprava je originálom z Cadillacu Eldorado.

Napriek všetkému sa jeho existencii dá uveriť. Panther Six vyzerá, akoby pochádzal z budúcnosti, o ktorej konštruktéri snívali koncom 70. rokov a my sme sa jej našťastie vyhli. V rodnom liste má rok narodenia 1976, no svetu bol Panther predstavený o rok neskôr na britskej Earls Court Motor Show. Vtedy tento anglický extravagantný tvor spôsobil rozruch, senzáciu. Dnes pôsobí úsmevne, no nedá sa mu uprieť jeho investičný potenciál. Predsa len, je jeden z dvoch. Čisto čierny je niekde na strednom východe a tento sa na verejnosti ukazuje veľmi málo.

Panther Six 1976

Inzercia