Vanishing Point

Hľadať

Vanishing Point 1

Film týždňa. Môžu za všetko láska a túžba po voľnosti? V skutočnom svete by sa dalo o tom polemizovať, v tomto príbehu však môžu za skutočne veľa.

Réžia: Richard C. Sarafian
Kamera: John A. Alonzo
Hrajú: Barry Newman, Cleavon Little, Dean Jagger, Victoria Medlin, a ďalší.

Film Vanishing Point patrí ku klasike, ktorú majú milovníci automobilov už dávno napozeranú. Zavriete dvere na svojom vozidle, pred vami je dlhá cesta plná zákrut a jej koniec neexistuje. V srdci sa roztlčie vzrušenie a v hlave začnete cítiť ten uvoľňujúci pocit slobody. Je to droga. A niekedy vie byť až deštruktívna, najmä ak do nej primiešate lásku k rýchlosti.
 
Inzercia

 
Aj o tom je príbeh muža z filmu Vanishing Point. V jeho príbehu je toho však oveľa viac. Strach o lásku, s ktorej stratou by odišla aj chuť žiť, rýchla, až nebezpečná jazda a koketovanie so smrťou. Film z roku 1971 má dvoch hlavných hrdinov: sú nimi biely Dodge Challenger a vodič Kowalski, ktorý cíti, že vytúžená voľnosť je ukrytá pod prednou kapotou jeho auta.

Kowalski je bývalý pretekár, ktorý sa rozhodne prejsť obrovskú vzdialenosť autom v rekordnom čase. Chce totiž stihnúť svoju ženu, ktorá je vo vysokom štádiu rizikového tehotenstva, nažive. Do toho sa primieša polícia, vezenie, útek. Ako to všetko dopadne?

Počas filmovania bolo použitých až osem bielych vozidiel typu Dodge Challenger. Hlavný automobilový hrdina mal v techničáku modelový rok 1970 a jeho agregát sa chválil objemom 440 kubických palcov. Hrubohlasý motor nebol ničím iným, než gigantickým osemvalcom s piestami uloženými do V. Podobné auto vybral do svojho filmu Auto zabijak aj Tarantino – jeho hrdinky priznávajú, že si chcú zašoférovať auto z Vanishing Point. Režisér si do hlavnej mužskej role pôvodne vybral Gene Hackamana, no nahrávacie štúdio nakoniec umiestnilo do postavy Kowalskeho Barry Newmana. Nám sa zdá, že vtedy urobili dobre.

Upozornenie: vo filme Vanishing Point sa veľa jazdí, je plný naháňačiek, cesty sú nebezpečne prašné, prekročená rýchlosť sa trestá a zamilujete sa do amerických áut. Je to však zážitok a ak ste snímok ešte nevideli, neváhajte.

Trailer

Text: Iľja Savoj

Inzercia