Veľkolepá oslava nového roka

Hľadať

Traverseé de Paris 89

Šestnásty ročník Traverseé de Paris (venovaný dámam) sa konal 10. januára 2016 a my sme boli jeho súčasťou. Je to jeden z najväčších automobilových sviatkov v Paríži. Milovníci motorizmu sa stretnú a spoločne oslávia začiatok roka.

Inzercia

Počasie síce nebolo úplne najlepšie, napriek tomu prišlo toľko ľudí, že to prekvapilo aj samotných organizátorov. Aj ja som bol trocha skeptický. Počasie sa veru nechcelo umúdriť a ani sa netvárilo, že by sa niekedy chcelo. Večer, keď som si balil fotoaparát, valil sa na Paríž hustý dážď a prognózy nedávali žiadnu nádej na zlepšenie. Ráno a vlastne celý deň to bolo stále na hrane. Počas dňa nás dokonca aj pokropil mierny dážď, ale našťastie silný lejak a na vlásku visiaci silný vietor nás ušetrili pohromy.

Keďže tento ročník patril ženám, podarilo sa mi zohnať čisto dámsku posádku, ku ktorej som sa vopchal do auta. Bol to krásny Ford Anglia z roku 1961, s troma dámami. S nimi som mal na palube veľa zábavy, dokonca som miestami zabúdal fotografovať. Na aute sme mali pripnutý červený balón, aby bolo jasné, že Angliu šoféruje žena. Takto boli označené všetky vozidlá s madam za volantom. Boli tak v preplnených uliciach Paríža rozpoznateľné. Ja, tri všetečné dámy a dôstojná Anglia sme sa zo Château de Vincennes, kde podujatie Traverseé štartovalo, vybrali do centra Paríža.

Počas cesty Parížom bolo potrebné prejsť kontrolnými bodmi. Najlepší na fotenie bol na Place de la Concorde. Dali sa tam urobiť úžasné fotografie. Kým sme tam došli, mal som veľké obavy o naše auto. Vyzeralo to všakovako, ale Anglia to všetko zvládla – štyroch dospelých vnútri, hektickú, preplnenú a po celom svete preslávenú parížsku dopravu. Neprehrial sa motor a vydržala aj spojka. Palec hore. Anglia je skvelé auto a na zadných sedadlách som našiel množstvo pohodlia. I keď som sa oň delil s jednou madam, ostalo ho pre mňa ešte dostatok. Chcel som ho pochváliť aj majiteľke vozidla, no ani som sa nenazdal, prišiel som oň, o to vyhriate sedadlo dôsledne chránené pred dažďom. Ubziklo mi, kým som sa na Place de la Concorde chvíľu zapozeral inam. Chcel som konečne urobiť tie správne fotografie a keď som svoju pozornosť vrátil k Anglii, bola preč. Tie baby ma tam nechali napospas osudu. Môj tím odišiel na ďalší kontrolný bod.

Našťastie na mieste, kde ma nechali bolo všetko, čo som potreboval k šťastiu. Vozidlá ešte z 19. storočia a potom aj z každej dekády 20. storočia. Každý automobilový vek, všetky kategórie, nikto neostal bokom. Muscle cars, low riders, motocykle, bicykle, oldtimer, youngtimer a dokonca som videl aj moderné superšporty – napríklad neprehliadnuteľné Lamborghini Aventador. Dalo sa obdivovať okolo 700 vozidiel.

Partneri slovenskej výpravy:
www.straysam.com
Motel DUO Oščadnica

Ostal som na Place de la Concorde až kým som sa nevybláznil. Prezeral som si a neúnavne fotil každé jedno auto. Všetkému je však raz koniec. Fotografie som spravil, počasie sa stále zhoršovalo a nastal čas nájsť si odvoz, keďže Anglia už bola niekde ďaleko. Organizátori mali pre mňa prekvapenie, zohnali motocykel aj s jazdcom, ktorý mi mal poslúžiť ako taxi. Keď mi to povedali, moje oči vyskočili zo svojich jamiek a obleteli celý orbit. Počasie bolo hnusné, pršalo, silno fúkalo. Prosto, skvelý čas na motocykel, to je skutočne pravda, ako vystrihnutý z magazínu. Ale to by som nebol ja, keby som si nechal ujsť zábavné veci. Prečo nie, povedal som si a vyskočil som na pristavené BMW R65 z roku 1979. Au revoir!

Veľká vďaka patrí organizátorom a tlačovému oddeleniu organizátora za skvele zorganizovanú akciu. Už teraz sa tešíme na letné vydanie Traverseé de Paris.

Prečítajte si tiež

Automedon 2015

[flagallery gid=31 skin=optima_jn]

Text a foto: Jacobo Almohada

Inzercia