Výlet do minulosti New Yorku

Hľadať

Mladý muž si kúpil na aukcii 10 tisíc nevyvolaných negatívov za pár drobných a vďaka nemu sa môžeme prejsť po starom New Yorku.

Text: Iľja Savoj Foto: Vivien Maier

Objavil fotografku, ktorá sa fotografiou neživila a dnes udivuje celý svet emotívnymi fotografiami mesta, v ktorom pracovala ako slúžka. Vivien Maier sa bez fotoaparátu z domu nepohla a vďaka jej vášni máme k dispozícii retrospektívu všedného života v New Yorku, zhotovenú nevšedným a veľmi citlivým okom amatérskej fotografky. Síce sa už ozvali umelci a združenia, že nový majiteľ zneužíva Vivian a kazí zdravý biznis, no zdá sa, že to neprekáža ani filmárom, ktorí natočili o Maierovej dokumentárny film.


Réžia: John Maloof a Charlie Siskel

Vivian Maier udivuje kompozíciou, čistotou záberov a silnými príbehmi. Nečudo, že o jej fotografie je obrovský záujem a ceny sa šplhajú do niekoľko tisícových výšok. Nový majiteľ fotografií robí výstavy, pracuje s nimi a prezentuje ich. Nemám mandát potvrdiť alebo vyvrátiť názor ostatných umelcov, jedno viem iste. Je to jeden z najfascinujúcejších pohľadov na New York, aký som videl.

 
Inzercia

 

Vivian Maier_01

Vivian Maier_02

Vivian Maier_03

Vivian Maier_04

Vivian Maier_05

Vivian Maier_06

Vivian Maier_07

Vivian Maier_08

Vivian Maier_09

Vivian Maier_10

Vivian Maier_11

Vivian Maier_12

Inzercia