Výstava „Pád lietadla v Bratislave na Zlatých pieskoch“

Hľadať

Dňa 28. júla 1976, pred 45 rokmi, boli návštevníci prírodného kúpaliska na bratislavských Zlatých pieskoch svedkami smutne známej leteckej nehody v histórii bývalého Československa, keď sa priamo pred ich očami do tohto štrkoviska zrútilo lietadlo Iľjušin 18, smerujúce z Prahy do Bratislavy. Na palube pri tejto smutnej udalosti zahynulo celkovo 76 zo 79 prítomných osôb.

Spomienková výstava, ktorú v spolupráci s STM – Múzeom dopravy v Bratislave a ďalšími 14 leteckými nadšencami a potápačmi pripravil David Púchovský, autor knižnej publikácie o katastrofe, približuje históriu dopravného letectva v Československu, lietadlá typu IL-18, priebeh tragického letu 001 z Prahy do Bratislavy, príčiny nehody i priebeh jej vyšetrovania, zachránených i obete.

Návštevníci múzea uvidia na výstave trosky lietadla IL-18 s imatrikulačnou značkou OK-NAB, ktoré svoju púť na linkách Československých aerolínií pri tejto nehode ukončilo. Z dna jazera Zlaté piesky ich nadšenci v spolupráci s potápačmi vytiahli po viac ako 40 rokoch od tejto katastrofy, hoci podľa dobových svedectiev mali byť už dávno zničené.

Výstava sa koná pod záštitou Tomáša Tuhého, veľvyslanca Českej republiky na Slovensku a potrvá od 28. júla 2021 do 31. mája 2022.

Inzercia