Zabudnutý jedináčik

Hľadať

Múzeum historických vozidiel Old Timer v Kopřivnici sa môže pochváliť unikátnym exponátom. Jediný exemplár českého skútra Hausman bol verejnosti po prvýkrát predstavený na strojárenskom veľtrhu v Prahe v roku 1947.

Text: lm Foto: Auto Muzeum Oldtimer

V tom čase sa objavil aj na obálke motoristického časopisu Svět motorů a za jeho návrhom stoja známe české mená ako inžinier Jaroslav Hausman a karosár Josef Sodomka. V 50. rokoch však v sériovej výrobe dostal prednosť skúter ČZ prezývaný „Prasa“, a tak stroj Hausman nadlho upadol do zabudnutia. Vo vlastníctve Hausmanových prečkal až do súčasnosti. Zachoval sa v pôvodnom stave, výmenu si vyžadovalo len sedlo a nový lak. Skúter Hausman obklopuje rúrkový rám, jednovalcový motor objemu 170 cm3 je chladený vzduchom, ktorý naberá pomocou otvorov v prednej časti.
Pod predným krytom sa nachádza rozmerný priestor s náhradným kolesom. Celý stroj váži 120 kíl a dokáže vyvinúť rýchlosť až 100 km/h. Múzeum Old Timer obsahuje desiatky unikátnych exponátov od historických automobilov až po motocykle a návštevníkom je prístupné počas celého týždňa vrátane víkendu.

Viac informácií nájdete na www.automotomuzeum.cz

Inzercia