Začína Goodwood – Festival rýchlosti

Hľadať

Goodwood 18
Od 25. do 28. júna sa v Anglicku koná ikonický festival plný úchvatných automobilov, motocyklov a zvučných mien.

História podujatia sa píše od roku 1993. Za ten čas si našla priaznivcov po celom svete a dnes sa pri dome Goodwood dajú vidieť unikáty o akých sa vám ani nesnívalo. Popri nových autách, pretekárskych špeciáloch a historických vozidlách sa na podujatie prídu ukázať aj slávne osobnosti, pretekári, zberatelia, slávni automobiloví konštruktéri, dizajnéri, ale aj umelci.
 
Inzercia

 
Nazreli som do štartovej listiny a našli sme niekoľko zaujímavých mien:

Damon Hill popreháňa otcov Lotus 49.
Sir Stirling Moss príde na.. viete si ho predstaviť na niečom inom než na Mercedese 300 SLR z roku 1955, s ktorým vyhral Mille Miglia?
Jean Ragnotti, niekdajšia hviezda seriálu WRC, ktorá ohurovala dlhočiznými, na milimeter presnými powerslidmi. Opráši Renault 5 Maxi Turbo.
Sir Jackie Stewart, bývalý pretekár a trojnásobný šampión F1. Jeho vozidlo nie je v zozname.
Nick Mason, bubeník skupiny Pink Floyd, blázon do starých áut a vášnivý automobilový pretekár. Bude jazdiť na výnimočnom Auto Union D-Type.

To je len krátky výber. Keď si prezriete celý menný zoznam, nájdete tam pilotov F1, bláznivých motocyklistov, ktorí pravidelne štartujú na nebezpečných pretekoch TT, podnikateľov, kurátorov, mladých pretekárov, testovacích jazdcov. Väčšina už má nahlásené aj vozidlo a preto je to veľmi zaujímavé čítanie.

Goodwood 01

Ani automobilky neostali ku Goodwoodu chladné. Každý rok si pripravia niečo lákavé. Napríklad Mazda určite príde s legendárnym prototypom pre Le Mans Mazda 787, mali by sa ta objaviť aj pretekárske RX-7 a RX-792. Diváci sa majú na čo tešiť. Mazdy totiž vôbec nie sú nenápadné autá. Po Goodwoodskom pretekárskom okruhu sa budú preháňať dosť hlučne – namerali im až 117 dB.

Kompletný program podujatia.

Svoju prítomnosť potvrdilo aj BMW, ktoré si do kamiónov zbalilo niekoľko aktuálnych modelov a celú plejádu historikov. Pochopiteľne, veď trojkový rad má tridsať rokov a BMW je tradičným účastníkom festivalu a vždy privezie zaujímavé artefakty. Navyše, účastníci, ktorí prišli na BMW a MINI budú mať opäť voľný vstup do exkluzívnych priestorov BMW Owners´ Lounge. Ako vstupenka slúži kľúč od vášho BMW alebo MINI.

Na svoju účasť sa starostlivo pripravilo aj Maserati, ktoré trocha popreháňalo svojho ambasádora priamo po goodwoodskej trati. Kto vyhral, auto alebo cyklista?

Takže si dajte do navigácie: Goodwood House, West Sussex, England 🙂

Goodwood Festival of Speed
Festival sú vlastne každoročné automobilové preteky, spojené s motoristickou výstavnou šou. Podujatie pravidelne navštívi viac ako 100 000 návštevníkov. Tento rok sa očakáva až 150 000 ľudí. Za tradíciou festivalu stojí Lord March, ktorý sa v roku 1990 pokúsil vrátiť automobily na pretekársky okruh Goodwood Circuit. Najskôr to bola jednodňová akcia pre historické vozidlá a napriek tomu, že termín kolidoval s pretekmi Le Mans, už prvé podujatie bolo úspešné. V roku 1994 organizátori pridali do kalendára aj sobotu, v 1996 piatok a v roku 2010 už aj štvrtok, kedy sa koná prehliadka vozidiel pri exhibičnej jazde.

Podujatie je ako stvorené pre ľudí, ktorí sa radi dostanú aj do zákulisia. Všetko je pomerne dobre prístupné a otvorené. Aj preto má Goodwood Festival of Speed stále dosť priaznivcov. Vychutnať si všetky tie veľké mená a úchvatné stroje zblízka je totiž fantastický zážitok.

Tatra 77 - najkrajšie auto Legiend

Tatra 77 – najkrajšie auto Legiend

Z roka na rok sú Legendy lepším podujatím. Potvrdili nám to organizátori, vystavovatelia a na vlastnej koži sme si to otestovali aj my.

Text: Samuel Vanko
Foto: archív

Inzercia