Žandár zo Saint Tropez
Posledný 31. júlový deň roku 2015 by Luis de Funès oslávil 101 rokov. Je známy z viacerých fantastických filmov, napríklad zo série žandárskych komédií.
Prvá časť, ktorá to všetko odštartovala v roku 1964 sa volala „Žandár zo Saint-Tropez“. Nedalo mi teda a otvoril som archív z jarnej cesty po francúzskej riviére. Predmetom spomienok sa stala známa filmová kulisa, policajná stanica kde pôsobil hlavný policajný hrdina Ludovic Cruchot.
Inzercia
Po príchode do mesta sme ihneď začali hľadať Gendarmerie Nationale, no orientačné tabule na stenách budov nás priviedli k aktuálnej stanici polície. Tú originálnu, z prvej časti série o žandároch, sme objavili až na ďalší pokus – na ulici Place Blanqui, 83990 Saint-Tropez. Budova bola obkolesená stavebným plotom, za ktorým prebieha od októbra 2014 rozsiahla rekonštrukcia. Tú vlani symbolicky odštartovala výstava pri príležitosti narodenia Luisa de Funèsa a 50. výročia vzniku prvej snímky o žandároch, ale aj 50. výročia Forda Mustang, ktorý sa objavil prvýkrát vo Francúzsku práve vo filme „Le Gendarme de Saint-Tropez“. Určite si spomeniete na tú komickú situáciu, keď sa starostlivý otec Funès snažil nenápadne vrátiť majiteľovi červený Mustang, ktorý nechtiac ukradla jeho dcéra, sedemnásťročná Nicole.
Cieľom radnice je zachovať obvodové múry s priečelím a nápisom Gendarmerie Nationale a vybudovať Musée de la gendarmerie & du cinéma de Saint-Tropez. Múzeum Gendarmerie & kino Saint-Tropez bude otvorené v roku 2016 a návštevníkom predstavia policajnú históriu, rolu samotnej budovy a mýty či realitu kinematografie v Saint-Tropez. Okrem stálej expozície návštevníci uvidia aj množstvo krátkodobých výstav.
Foto: Milan Nalim
Nezabudnuteľná žandárska séria
Prvý film o trocha popletenom žandárovi s názvom Žandár zo Saint-Tropez z roku 1964 rozbehol sériu voľných pokračovaní a nasledovalo päť ďalších filmov: Žandár v New Yorku (1965), Žandár sa žení (1968), Žandár vo výslužbe (1970), Žandár a mimozemšťania (1978), Žandár a žandárky (1982). Každá časť má svoje čaro a všetky sú plné úžasne komických situácií. Nebol to len Mustang z roku 1963, ktorý si zahral pred kamerou. Svoje si užila aj Kačica v rukách šialenej vodičky mníšky a filmári nešetrili ani ďalšie, zväčša francúzske automobily. Pri filmoch, kde hrá Luis de Funès však nemôžeme obísť ani fantastického Františka Filipovského, ktorý požičal francúzskemu hercovi český hlas. Dabing v podaní Filipovského bol taký fenomenálny, že podľa niektorých je lepší ako originálny hercov hlas. Poklonu Františkovi Filipovskému chcel vzdať aj sám Luis de Funès, no vtedajší režim to neumožnil.