Zázrak na 34. ulici

Hľadať

Santa Claus big

Film týždňa nás po Vianociach ešte raz vráti k darčekom, sladkastej vôni punču a hľadaní, či naozaj existuje skutočný nosič darčekov.

 
Inzercia

 

Zázrak na 34. ulici je skvelý film a je spoza Veľkej mláky, takže nepôjde o Ježiška, ale Santa Clausa. Je to však taký milý film, že mu to aj konzervatívna Európa a zvyšok sveta, ktorý na bradatého tučka neverí môže pokojne odpustiť. A aj keď tam uvidíte trocha gýča, nie je taký gýčový, ako 99 percent vianočných filmov, ktoré zahltia naše televízne kanály na konci decembra. Aj keď samotný najdôležitejší motív je celkom jednoduchý, spracovanie, herecké výkony a nenásilnosť celého diela robia zo Zázraku na 34. ulici skutočne hodnotné dielo.

Zápletka nie je nijako svetová. Počas príprav Dni vďakyvzdania usporiadateľ jednej slávnosti zistí, že zaplatený Santa je ožran, tak spustí pátranie po novom. V tom sa organizačnému tímu dostane do cesty Kringl, ktorý verí, že je naozajstný Santa. Jeden problém je vyriešený, ale čo ak sa na koleno Kringla dostane dievčatko, ktoré na Santa Clausa neverí? Nuž, neostane nič iné, len ho o tom presvedčiť. A film sa môže spokojne začať. Rôzne mikro príbehy popri hlavnej dejovej línii spestrujú celkový dojem z filmu a úspešne ho vyradzujú mimo obyčajný trblietkami okrášlený hlavný prúd. Ak si teda ešte chcete užiť trocha Vianoc, smelo do toho.

Originálny názov: Miracle on 34th Street
Réžia: George Seaton
Scenár: George Seaton
Kamera: Charles G. Clarke
Hudba: Cyril J. Mockridge
Hrajú: Maureen O’Hara, John Payne, Edmund Gwenn, Gene Lockhart, Natalie Wood, Porter Hall, William Frawley, Jerome Cowan, Jack Albertson, Richard Irving,
Film je z roku 1947

Zázrak patrí medzi 20 najlepších svetových filmov všetkých čias a medzi fantasy filmami dokonca piaty. Film má však aj celú zbierku ocenení. V roku 1948 získal tri Oskary za: herca vo vedľajšej úlohe (Edmund Gwenn), námet (Valentine Davies), scenár (George Seaton) a jednu nomináciu na Oskara: Najlepší film. Má však aj Zlatý glóbus za najlepší scenár.

Pozrite si tiež
Go Trabi Go!

Ukážka

Celý film

Iľja Savoj

Inzercia