Zlaté dvadsiate v Škoda Múzeu

Hľadať

Múzeum Škody v Mladej Boleslavi pripravilo celkom novú výstavu. Nesie príznačné heslo – „Zlatá dvacátá/Na cestě k moderní automobilce“. Mapuje cestu spoločnosti, budovanie továrne, zavedenie pásovej výroby a nástup moderných vozidiel.

Text: ts, sv Foto: Škoda

„Svetová hospodárska kríza, ktorá vypukla v októbri roku 1929, viedla k zániku viacerých automobilových značiek,“ hovorí o nekompromisných 20. rokoch minulého storočia Andrea Frýdlová, riaditeľka Škoda Múzea. Medzi preživšími sa udržala pomerne zdravá Škoda, k čomu riaditeľka múzea dodáva, „počas druhej polovice 20. rokov sa v Mladej Boleslavi realizoval veľkorysý investičný program. Vznikla nová továreň s rozlohou 215 700 m3, ktorá sa stala najmodernejšou továrňou svojho druhu v celom Československu. Špičkové technológie umožnili spustenie efektívnej pásovej výroby.“

Nová výstava zoznámi návštevníkov múzea s príbehom budovania nového výrobného areálu, nechýba názorné vysvetlenie dobových technologických a logistických postupov, vrátane revolučnej zmeny v lakovaní karosérií alebo celého radu dnes už kurióznych materiálov, používaných pri výrobe. Výstava predstavuje širokú škálu verzií automobilov Škoda z prelomu 20. a 30. rokov minulého storočia. Interaktívny konfigurátor umožní zoznámiť sa s druhmi karosérií, škálou farieb či výbavou jednotlivých modelov. Okrem atraktívnych dobových fotografií, grafík i artefaktov sú vystavené aj starostlivo renovované automobily zo zbierok Škoda Múzea: Škoda 422 (1931, Škoda 430 (1932), Škoda 645 (1930) a Škoda 860 (1932).

Výstava bude prístupná verejnosti do 20. apríla 2020. >>>Viac info TU<<<

Inzercia