Zlaté hviezdy

Hľadať

mb-tour-2016-16

Mercedes-Benz Tour 2016 bola opäť skvelá akcia. Podujatie sa nezľaklo vysoko zdvihnutej latky ostatných ročníkov, pre budúci jubilejný ročník ju posunulo zase o stupeň vyššie a zablúdilo aj k zlatým baniam.

Text a foto: Samuel Vanko (vyrobené v spolupráci s mesačníkom Auto magazín. Článok a množstvo iných automobilových príbehov nájdete v čísle 10/2016)

Inzercia
REKLAMA NA VOMACKU TRICKA
Od začiatku sa nad M-B Tour zaťahovali mračná, no našťastie len dažďové. Ale s počasím to bolo už dávno nahnuté. Hovorili o tom aj naši hádači počasia. Predpovedali dážď, vlastne, veľa dažďu. Len najväčší optimista by tvrdil, že nebude pršať. Napriek tomu sa prihlásilo obrovské množstvo posádok. Toľko, že účastníci obsadili jeden z najväčších hotelov v Dudinciach a dokonca aj niektoré penzióny v okolí. A predstavte si, Iľko sa nemýlil. Pršalo a miestami to vyzeralo aj na potápačské okuliare.


Blíži sa výročie
Štart a „hlavný stan“ organizátori rozprestreli v kúpeľnom mestečku Dudince. K tomu príkladne prispôsobili aj program. Váľanie sa v bazéne, turnaj v minigolfe a výborná nálada. Tá však nechýba na žiadnej Mercedes-Benz Tour. Od prvého vydania pod organizačnou taktovkou Mercedes-Benz Clubu v Jasnej až po to deviate v Dudinciach. Boli sme pri prvom, potom aj na niektorých ďalších a je úžasné sledovať, ako sa dirigenti z Mercedes-Benz Clubu zlepšujú, ako lákajú stále viac ľudí, vyberajú úžasné lokality a zdvíhajú latky stále vyššie. Desiaty ročník M-B Tour 2017 to nebude mať ľahké, lebo tento bol naozaj veľmi dobrý. „Je úžasné, koľko ľudí prišlo, mladých, nových a aj tých skalných, ktorí s nami chodia každý rok,“ povedal nám pri posedení prezident Mercedes-Benz klubu Slovakia Franz Ernst Graf Strachwitz, „verím, že nikomu nebude vadiť ani dážď, ktorý zrejme príde,“ doplnil a mal pravdu.
mb-tour-2016-12
Od kúpeľov po bane
Rampu s časomierou sme prechádzali v minútový rozostupoch v Dudiniach. Prechádzali sme vopred dobre naplánovanou trasou, navigátor sledoval kilometre a podľa presného itineráru viedol svojho pilota k pamätihodnostiam, k miestam, kde sa plnili úlohy, cez kľukaté cesty Štiavnických vrchov, k cieľu prvej etapy v Kremnici, až nakoniec všetkých 104 posádok obsadilo Trojičné námestie v Banskej Štiavnici, kde domáci a ani turisti na našu návštevu určite nezabudnú. Boli sme hviezdnou ozdobou pokojného nedeľného popoludnia.


Staré pravdy, mladé víno
V pelotóne prihlásených vozidiel, ktoré ukončili veľkolepú akciu nekonečným hadom v spanilej jazde zo Štiavnice späť do Dudiniec, boli rozmanité stuttgartské modely. Staručké krídla z 50. a 60. rokov, SL190, legendárne Dempsey, ktoré preslávil slávny detektív, youngtimery zo 70. a 80 rokov i hypermoderné športiaky, ktoré priťahovali pohľady ako magnet. Bodaj by nie, veď na seba pútali pozornosť fenomenálnym a chronicky známym zvukom – najmä tie s prívlastkom AMG. Najstaršie zúčastnené vozidlá boli z polovice minulého storočia, najmladšie Mercedesy boli vyrobené v roku 2016 a doviezli ich so sebou hlavne novinári (my sme Tour absolvovali v technicky pokrokovom, úspornom a pohodlnom modeli E 220d).

mb-tour-2016-11
Na stotiny presne
Na Tour však nikdy nejde len o obyčajné stretnutie majiteľov vozidiel Mercedes-Benz. Ide o oveľa viac, o poháre, uznanie a skvelú zábavu za volantom i mimo neho. O najlepšiu ženskú posádku (Simona Drličková na M-B C 200 CDI z roku 2007), najstaršie vozidlo (Jaroslav Švehla, M-B W111 z roku 1963), najkrajšie vozidlo podľa organizátora (Andrej Puček, M-B 250 SL z roku 1967), no hlavným bodom programu je splnenie dôležitej úlohy. Prísť do cieľa v stanovený čas a to vôbec nie je jednoduché. Organizátori si vždy dopredu podrobne prichystajú a prejdú trasu, určia čas, za ktorý sa dá prejsť a kto sa k tomu najviac priblíži, stane sa víťaz (ak nedostane penalizácie za zle zodpovedané otázky v doplnkových súťažiach). Pritom žiadna posádka si nesmie čas skorigovať čakaním na dojazd niekde na dohľad od cieľa. Vyhrať je pekelne zložité, nerozhodujú totiž minúty a ani sekundy. Na Mercedes-Benz Tour sa hrá na oveľa presnejšie méty – na stotiny. A to je pri časoch okolo 5 hodín celkom umenie. Každý rok sa do jednej sekundy trafí vždy viacero posádok. Víťazom tohtoročného vydania Mercedes-Benz Tour sa stal Eduard Drlička z Piešťan, ktorý trasu absolvoval na Mercedese 200 W110 z roku 1965. Gratulujeme a sme skutočne zvedaví, čo prinesie jubilejný 10. ročník.

Inzercia