Zlaté stuhy 2021

Hľadať

Tradičné podujatie zdobiace piešťanský Kúpeľný ostrov aj tento rok obohatilo neistý kalendár slovenských podujatí. Na oko skromnejšia akcia prilákala množstvo divákov.

Text: Samuel Vanko Foto: autor a Marián Bazala


Pastva pre srdce
Akcia, ktorá sa v roku 2016 dostala aj do hľadáčika FIVA, a tá ju zaradila do svojho kalendára, predstavuje istotu – teda ak sa chcete pokochať krásnymi a exkluzívnymi historickými vozidlami.

Preto by ste ju nemali vynechať. Ani tento rok nebol výnimkou a účastníci priviezli nádherné kúsky. Pri prechádzke po Kúpeľnom ostrove ste popri tradičnej expozícii vozidiel z piešťanského klubu mohli vidieť niekoľko historických pretekárskych áut, talianske 70. a 80. roky, vrcholom ktorých bolo elegantné Ferrari 330 GT 2+2 či Lancia Flavia Coupé Pininfarina z roku 1966 vo veľmi peknom stave. Silné zastúpenie mal americký automobilový priemysel. Z neho vytŕčali tri Mustangy – hypnoticky čierny kabriolet s červeným interiérom vo verzii Raven Black, červený kabriolet a nebíčkovo modré hardtop coupé z roku 1968.

Na trávniku však parkovali aj skvosty, ktoré priťahovali množstvo pohľadov i objektívov fotoaparátov. Lagonda M 45 z roku 1934, Lagonda T2 Tourer z roku 1932, Cadillac s mohutnou V16 typ 452 z roku 1930, Buciali, Porsche 356, Mercedesy a nechýbala ani československá produkcia. Na trávniku parkoval Tatraplan, niekoľko vozidiel s polepmi VB, Octavia z roku 1963, ale napríklad aj Tatra 57 polokabriolet, ktorá si na „Stuhách“ odbila po päťročnej renovácii výstavnú premiéru. Tatra z roku 1933 má za sebou veľmi zaujímavú históriu a do Piešťan ju priviezol pán Moravčík z neďalekej obce Banka, ktorý ju aj renovoval.

Tradične sa pred hotelom Thermia Palace ukázali na točni aj automobily zo začiatku 20. storočia. Nádherným kúskom bol Velie 38,5 Touring Faeton z roku 1918, ktorý priviezol slovenský zberateľ, a veľa zvedavcov pritiahol aj Ford T Speedster.

Zorganizovať takéto veľké podujatie je v súčasnosti zložité. Zvlášť, keď netušíte, na čom vlastne ste, a kedy vám situácia zničí úsilie. Celý tím, na čele s Jánom Horňákom, odviedol veľa práce a spravil ju výborne. Niektoré, inokedy plné časti Kúpeľného ostrova síce boli prázdnejšie, no na druhej strane prišlo ohromne veľa ľudí. A to je dobré znamenie – Zlaté stuhy chceme a potrebujeme ich. Treba pevne dúfať, že budú mať pokračovanie a organizátori to zvládnu aj ďalší rok a zdravie i sila nebudú proti.


Inzercia