Zlodeji bicyklov

Hľadať

Zlodeji bicyklov 01
Film týždňa. Vybrali sme dôležité filmové dielo, ktoré vám budú púšťať aj na hodinách dejín umenia.

V pokračovaní cyklu film týždňa vymeníme hlavného hrdinu. Autá necháme na pokoji a spomedzi filmov, ktoré ovplyvnili filmový svet sme vytiahli jeden o bicykloch. A veru nie len taký obyčajný.

Réžia: Vittorio De Sica
Hrajú: Alessandro Cicognini, Nella Carellová, Enzo Staiola

Snímka Zlodeji bicyklov patrí k vrcholným dielam De Sicu a aj samotného neorealizmu. Natočili ho v roku 1948 a celý dej sa točí okolo Antonia, ktorý nemá prácu, jeho syna a Ríma, zdevastovaného druhou svetovou vojnou. Antonio sa pokúša zamestnať, čo sa mu aj podarí. Získa prácu, ku ktorej potrebuje bicykel. Ten mu však ukradnú. Spolu so svojim synom začnú po ňom pátrať, hľadajú ho vo všetkých úzkych, schovaných a zamotaných rímskych uličkách. Ich snaha je však márna a situácia dovedie Antonia k neľahkému rozhodnutiu. Pokúsi sa ukradnúť bicykel aj on.
 
Inzercia

 
Na zlodejiny treba mať však žalúdok a talent. Ani jedno Antonio nemal a aby toho nebolo málo, pri kradnutí mu chýbalo aj šťastie. Chytili ho a už i tak neľahká zápletka dostáva nový rozmer. Pri krádeži a aj dolapení videl Antonia jeho malý deväťročný syn. Film má silný sociálny podtón. Tvorcovia vyostrili hodnovernosť využitím nehercov a nahrávaním priamo na uliciach zmoreného Ríma. Pred kameru sa postavili napríklad nezamestnaní, ktorých realizačný tím našiel na ulici.

Ak si na tento víkend naplánujete filmový večer s Vittoriom De Sicom a jeho Zlodejmi bicyklov, urobíte dobre. Uvidíte, aké je to byť ohrdnutí spoločnosťou, pocítite beznádej, opustenosť a osamelosť. Film rozoberá rozvrátenú povojnovú spoločnosť, poukazuje na sociálne rozdiely a úžasne presvedčivým spôsobom preplieta ľudskú každodennosť so zákonmi džungle, ktoré menej schopným ľuďom odopierajú právo na prácu a slušný život.

Automobilová naháňačka, ktorá vošla do dejín má takmer 10 minút. V hlavnej úlohe je sám King of Cool Steve McQueen.

Trailer

Celý film

Text: Iľja Savoj

Inzercia