Zomrel Erhard Schnell, stvoriteľ slávnej Calibry

Hľadať

Vo veku 92 rokov zomrel slávny dizajnér, ktorý svoje najproduktívnejšie roky upísal nemeckej značke Opel, Erhard Schnell. Jeho kreatívne pero sa hlboko vrylo do celého automobilového sveta.

Text: Samuel Vanko Foto: OPEL

Z jeho skíc pochádza ikonický model Opel GT, ale aj aerodynamická Calibra – kupé, ktoré si získalo srdcia množstva motoristických fanúšikov. Erhard Schnell sa narodil roku 1927 v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom. Študoval grafiku a krátko po štúdiách šiel pracovať ako dizajnér. V roku 1952 sa stal dizajnérom značky Opel a dal tvár automobilom Opel Kapitän či Rekord. Svoje umenie si roku 1961 zdokonalil na stáži v Technickom centre koncernu GM v Detroite.

V roku 1962 začal pracovať na vozidle, z ktorého o dva roky neskôr vznikol koncept Experimental GT. Charakteristickými dizajnovými prvkami, pripomínajúcimi fľašku Coca-Coly, učaroval celému automobilovému vesmíru. Koncept bol predstavený na autosalóne IAA vo Frankfurte v roku 1965 a o tri roky neskôr ho Opel doviedol do sériového finále ako model GT.

Nemecký dizajnér sa výrazne podieľal na dizajne Corsy prvej generácie a aj vďaka jeho zásluhe sa model Calibra pýši nádhernou aerodynamickou karosériou. Schnell sa nechal počuť, že Calibra je jeho najobľúbenejší model. Mal pri jeho tvorbe celkom voľnú ruku, čo mu určite bolo veľmi po chuti. Erhard Schnell odišiel do dôchodku roku 1992, no neustále udržiaval kontakt so „svojim“ Opelom a neprestával tvoriť. Maľoval obrazy, stretával sa s novinármi a pracoval z domu. V jednom rozhovore sa vyznal zo svojej veľkej vášne: „Neviem si predstaviť deň bez toho, aby som do ruky nezobral ceruzku alebo štetec.“

Inzercia