Zomrela legenda motoršportu John Surtees

Hľadať

Bol majstrom sveta na motocykloch. No tých titulov v jednej stope si vyjazdil dokonca sedem. Potom to skúsil na štyroch kolesách a stal sa aj majstrom sveta F1. Brit John Surtees sa narodil 11. februára 1934 a skonal 10. marca 2017.

Text: Lenka Mondočková Foto: archív
Video: Goodwood Road & Racing

Na motocykloch začal pretekať už ako 15 ročný. Netrvalo dlho a začalo sa o ňom v novinách písať, ako o nadanom a rýchlom jazdcovi. Na motocykloch pretekal hlavne v triede do 350 cm3 a kráľovskej kubatúre do 500 cm3. V jednej stope aktívne a profesionálne pretekal v rokoch 1952 – 1960.

Inzercia

V rokoch 1960 – 1972 absolvoval 111 štartov za volantom monopostu F1. Pracoval napríklad pre slávne tímy Lotus, Lola, Ferrari či Honda a v roku 1964 si so v stajňou Ferrari zaknihoval svoj jediný titul v F1. Dva roky pred koncom kariéry „spojazdnil“ svoj vlastný tím Surtees a po ukončení aktívnej pretekárskej kariéry sa vydal cestou podnikania, participoval na organizovaní motoršportových a tiež podujatí venovaným historických vozidlám. Na niektorých podujatiach sa zúčastňoval aj ako jazdec – napríklad na Festivale rýchlosti v Goodwoode. V roku 2003 ho asociácia FIM slávnostne uviedla do motocyklovej siene slávy, dostal niekoľko čestných honorov Britského kráľovstva, oxfordská univerzita mu udelila čestný inžiniersky doktorát.

V 60. rokoch minulého storočia prežil ťažkú nehodu na pretekoch v Kanade, našťastie ho pozbierali, ďalej aktívne pretekal a zapájal sa do sveta motorizmu. Zomrel 10. marca 2017 V Londýne vo veku 83 rokov.

Inzercia